Andrzej Haliński

Informacje

Rok urodzenia: 1945

Uhonorowany w 2012r. Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", natomiast w 2015r. odznaczony  Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej, za zasługi dla polskiej kultury".

 

Stowarzyszenia:   

SFP -            Stowarzyszenie Filmowców  Polskich  (Członek Zarządu)

DGC -           Directors Guild of Canada / Toronto

ZASP -          Związek Artystów Scen Polskich

EFA -             Europejska Akademia Filmowa

 

Wykształcenie

Scenograf, Architekt.

1970 - Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Mgr. inż. Architekt

2015 - Doktorat na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, na Wydziale Sztuk Pięknych” w dziedzinie sztuki                                                         plastyczne w dyscyplinie sztuki piękne”

 

Nagrody

2016 – “EXCENTRYCY CZYLI PO SŁONECZNEJ STRONIE ULICY”, Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) Nominacja w kategorii: Najlepsza scenografia

2014 – DZIEWCZYNA Z SZAFY, Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) Nominacja w kategorii: Najlepsza scenografia

2014 – “DZIEWCZYNA Z SZAFY”, Nowy Jork (The New York Polish Film Festival) Nagroda za najlepszą scenografię

2013 – “DZIEWCZYNA Z SZAFY”, Olsztyn (Festiwal Filmowy "Bluebox") Nagroda Prezydenta Miasta Olsztyna WhiteBox za najbardziej twórcze wykorzystanie scenografii cyfrowej i efektów specjalnych

2012 – “1920 BITWA WARSZAWSKA”, Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) Nominacja w kategorii: Najlepsza scenografia

2004 – “STARA BAŚŃ”, Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) Nominacja w kategorii: scenografia; za rok 2003

2000 – “OGNIEM I MIECZEM”, Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) Nominacja w kategorii: najlepsza scenografia; za rok 1999

1999 – “OGNIEM I MIECZEM”, Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych; od roku 2012 Gdynia Film Festival) Nagroda za scenografię

1988 – “CUDOWNE DZIECKO”, Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!") Poznańskie Koziołki za scenografię 10 Ogólnopolski Festiwal Filmów Widowisk Telewizyjnych dla Dzieci i Młodzieży (2-6.02)

1987 – “CUDOWNE DZIECKO”, Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych; od roku 2012 Gdynia Film Festival) Nagroda za scenografię

1979 – “RODZINA POŁANIECKICH”, Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji zespołowo

 

 

Filmografia

FILMY FABULARNE I SERIALE TV:

 

2016   „NIEWIDZIALNE” – PISF, LIGHTCRAFT                                                                        - Polska

2015   „MAŁY JAKUB” – PISF, WFD (w post-produkcji)                                                             - Polska

2014   “ZAĆMA” –  PISF, RB PRODUCTION, TVP - Reż. Ryszard Bugajski                                - Polska

2014   “EXCENTRYCY” –  PISF- WFD - Reż. Janusz Majewski                                                 - Polska

2013   “LAUF JUNGE, LAUF”Reż. Pepe Danguart                                                             - Niemcy

2012   „WELTENBRAND” – ZDF – TEMPUS FILM – Reż. Carsten Gutschmidt                            - Niemcy

2012   „DZIEWCZYNA Z SZAFY” - PISF – WFD              - Reż. Bodo Kox                                 - Polska

2011   „ŻYWIE BIAŁORUŚ” - PISF – WFD - Reż. Krzysztof Łukaszewicz                                 - Polska

2011   „1920. BITWA WARSZAWSKA” – ZODIAK LTD (3D) Reż. J. Hoffman                           - Polska

2010   “MAŁA MATURA 1947” – PISF – WFD – Reż. Janusz Majewski                                    - Polska

2009   ”TAJEMNICA WESTERPLATTE” –PLEOGRAF – BALTIC FILM (producent)                         - Polska / Litwa

2009   “CZAS HONORU - II” – TVP – AKSON STUDIO – Reż. M. Kuczeriszka, M. Rosa            - Polska

2009   “RANDKA W CIEMNO” – NEW CENTURY ARTS – Reż. W. Wójcik                                   - Polska

2008   „MNIEJSZE ZŁO” – PISF – PERSPEKTYWA STUDIO – Reż. J. Morgenstern                     - Polska

2008   “CZAS HONORU” – TVP – AKSON STUDIO – Reż. M. Kwieciński, M. Rosa                     - Polska

2007   „ANONYMA” – CONSTANTIN FILM – TEMPUS FILM – Reż. Max Farberbock                     - Niemcy

2006   „TAXI A’ – PLEOGRAF – PISF - PROPAGANDA FILM – Reż. Marcin Korneluk                   - Polska

2006   “KINDER DER VERTREIBUNG”– ZDF – TEMPUS - Reż. Hans Blumenberg                    - Niemcy

2005   “SZATAN Z SIÓDMEJ KLASY” – TVP – STI FILM STUDIO - Reż. K. Tarnas                     - Polska

2004   “GENGHIS KHAN” – BBC – MS FILMS – Reż. Edward Bezalgette                                 - UK / Mongolia

2004   “ŁAWECZKA” – PLEOGRAF – Reż. Maciej Żak                                                             - Polska

2004   “THE ARYAN COUPLE” – CELEBRATION PICTURES – Reż. John Daly                            - USA / Polska

2004   “DZIKI”  (TV-10)  DZIELNICA ŁACIŃSKA – POLSAT – Reż. G. Warchoł                          - Polska 

2003   “OUT OF REACH”  FRANCHISE PICTURE – PROSTAR – Reż. Po Chih Leong                   - USA / PL

2002   “STARA BAŚŃ”  J.HOFFMAN FILM PROD.  - Reż. J. Hoffman                                          - Polska

2001   “DWIE MIŁOŚCI” SAXONIA FILM– BESTA FILM - Reż. M. Bork,                                      - Niemcy/Polska

2001   “LEO TOLSTOY DER GOTT AHNLICHE” BESTA  - Reż. M. Bucka                                   - Niemcy 

2001    “ZŁOTO INKÓW” ZDF - BESTA FILM - Reż. K. Lang                                                      - Niemcy/Polska 

2000   “OGNIEM I MIECZEM” - ZODIAK  - Reż. J. Hoffman                                                    - Polska

2000   “PRZEPROWADZKI” (TV-10) AKSON STUDIO - Reż. L. Wosiewicz                                 - Polska

1999   “ 13 POSTERUNEK - II” (TV-40) HERITAGE FILMS - Reż. Maciej Ślesicki                      - Polska

1999   “OGNIEM I MIECZEM”  (TV-4) ZODIAK J. HOFFMAN  - Reż. J. Hoffman                          - Polska

1998   “AIMEE AND JAGUAR SENATOR FILM  Dir. Max Farberbock (polska część)                 - Polska

1997   “ 13 POSTERUNEK” (TV - 40) HERITAGE FILMS - Reż. Maciej Ślesicki                          - Polska

1996   “MANAGUA”  EVEREST ENTERTAINMENT - Reż. Michele Taverna                                 - Kanada / Meksyk

1995   "POLITICS OF CANCER" HEALING ARTS PROD. -  Reż. Andrzej Krakowski                  - USA

1994   " DIABELSKA  EDUKACJA" (TV) - HERITAGE  FILMS - Reż. J. Majewski                        - Polska

1993   "COLD SWEAT" - NORSTAR ENTERTAINMENT - Reż. Gail Harvey                                   - Kanada

1992   "THE CIRCUS RUN" - THE MOVIE PARTNERS - Reż. Michael Girard                              - Kanada

1991   "VITA CANE" - LEADER MEDIA PRODUCTION - Reż. Carlo Liconti                                - Kanada

1991   "THE SHOWER" - NORSTAR ENTERTAINMENT - Reż. Gail Harvey                                  - Kanada

1988   "THREE BELIEVERS" - COLUMBIA UNIV -  Reż. Ben Roth                                             - USA

1985   "THE PAY OFF" - TRANS WORLD ENTERTAINMENT-   Reż. George Tirl                          - Szwecja

1985   "C. K. DEZERTERZY" – PRF - Reż. Janusz Majewski                                                   - Polska

1984   "PISMAK"- PRF - Reż.. Wojciech J. Has                                                                     - Polska

1983   "THAIS" – PRF - Reż. Ryszard Ber                                                                            - Polska / Egipt

1982   "EPITAFIUM  DLA  BARBARY” – Reż. Janusz Majewski                                             - Polska

1981   "NIECIEKAWA  HISTORIA" – PRF - Reż. Wojciech. J. Has                                          - Polska

1981   "W OBRONIE WŁASNEJ" – PRF - Reż. Zbigniew Kamiński                                           - Polska

1980   "SŁONA  RÓŻA" – PRF - Reż. Janusz Majewski                                                           - Polska / Czechosłowacja

1980   "WOJNA  SWIATÓW" – PRF - Reż. Piotr Szulkin                                                         - Polska

1979   "KRÓLOWA  BONA" (TV 12-odc.) – PRF – Reż. Janusz Majewski                                  - Polska

1978     "FUCHA" – PRF (TV) - Reż. Michał Dudziewicz                                                         - Polska

1978   „ZAMIANA” – PRF (TV) – Reż. W. Kalinowski                                                              - Polska

1978   „MGŁA” – PRF (TV) – Reż. Adam Kuczyński                                                                - Polska

1978   "KARIERA  NIKODEMA DYZMY" (TV 7-odc.) – PRF - Reż. J. Rybkowski                        - Polska

1977   "RODZINA POŁANIECKICH" (TV 11-odc.) – PRF - Reż. J. Rybkowski                            - Polska

1977   "SHERLOCK HOLMES & DR. WATSON" (TV) PolTel - Reż. S .Reynolds                           - Polska

1976     "LALKA"  (TV 13-odc.) – PRF - Reż. Ryszard Ber                                                        - Polska           

1975     “WARSZAWSKIE PODWÓRKO” (II – scenograf) - Reż. M. Kaniewska                          - Polska

1975   „ŻOŁNIERZE WOLNOŚCI” (II – scenograf)Reż. Wiktor Ozierow                                - Polska / Czechosłowacja

1975   "BUŁECZKA" (II - scenograf) – PRF - Reż. Anna Sokołowska                                        - Polska

1975   "ZOFIA" (II - scenograf) – PRF - Reż. Ryszard Czekała                                                - Polska

1973   "ZIEMIA  OBIECANA" (II - scenograf) – PRF - Reż. Andrzej Wajda                              - Polska

1972   "SANATORIUM  POD  KLEPSYDRĄ" (II - scenograf) PRF - Reż.  W. J. Has                      - Polska

 

Wybrane spektakle Teatru Telewizji TVP:

 2007    „KRAKOWIACY I GÓRALE”                                               - Reż. Olga Lipińska

 2001    “DOŻYWOCIE”                                                                    - Reż. Wojciech Pszoniak

 2000    “MOJA CÓRKA, MOJA MIŁOŚĆ”                                      - Reż. Leszek Wosiewicz

 1999    “PIĘKNY WIDOK”                                                                - Reż. Janusz Kijowski

 1998    ”MŁODOŚĆ PRZED MŁODOŚCIĄ”                                    - Reż. Andrzej Barański

 1997    “KRAM Z PIOSENKAMI”                                                     - Reż. Krzysztof Lang

 1996    “PRZEPIS NA MORDERSTWO”                                         - Reż. Andrzej Zakrzewski

 1995    "KOCHANKOWIE Z KLASZTORU VALDEMOSA"                      - Reż. Andrzej Konic

 1995    "SŁOWIK  WARSZAWY"                                                     - Reż. Ryszard Ber

 1995    "POPOŁUDNIE  NA  PLAŻY"                                              - Reż. Janusz Majewski

 1995    "PUŁAPKA NA  SZCZURY"                                                - Reż. Janusz Majewski

 1995    "PACJENTKA"                                                                    - Reż. Janusz Majewski

 1995    "MOGŁO  BYĆ  GORZEJ"                                                  - Reż. Ryszard Ber

 1995    "RACJA  GŁODOWA"                                                         - Reż. Sylwester Chęciński

 1994    "SZKOŁA  UCZUĆ"                                                             - Reż. Krzysztof Zaleski

 1994    "CHRYZANTEMA  ZŁOCISTA"                                          - Reż. Ryszard Ber

 1994   „DRÓŻNIK”                                                                                      - Reż. Jerry. Flynn

 

Video

Andrzej Haliński demo